FOOTBALL
NATIONAL LEAGUE NORTH
Hereford 1 (Taylor Allen) Farsley Celtic 1
BUILDBASE FA VASE
Third Round
Westfields 1 (Matt Reeve) Lutterworth Town 3
UHLSPORT HELLENIC LEAGUE
Division One West
New College Swindon 0 Hereford Pegasus 4 (Mark Langford x3, Jack Lewis)
Newent Town 0 Hereford Lads Club 6 (Adam Hockey x2, Liam Jones, Ashley Lear, Kiea Cowley-Hair, Thomas Bendall)
WEST MIDLANDS REGIONAL LEAGUE
Division One
Bromyard Town 2 (Daniel Cole, Matthew Middleton) Old Wulfrunians 0
SPAR MID-WALES LEAGUE
Division 2
Churchstoke 3 Presteigne 1
Newbridge on Wye 4 Dolgellau 3
MID WALES LEAGUE CUP
Second Round
Radnor Valley 3 Four Crosses 5
MID WALES LEAGUE (SOUTH)
Talgarth Town 4 Rhayader Res 2
HEREFORDSHIRE FA COUNTY LEAGUE HFA
Charity Bowl Quarter-final
Wellington Res 2 Hereford Pegasus Res 1 (Lewis Clarke)
Premier Division
Bartestree 3 Kingstone Rovers 0
Clee Hill United 3 Westfields Res 1
Ewyas Harold P Shobdon P
Fownhope 3 Malvern Town Res 6
Hinton 2 (Ben Sheffield, Harry Meadmore) Ledbury Town 1 (Josh Burns)
Holme Lacy P Kington Town P
Division 1
Civil Service P Holme Lacy Res P
Lads Club Res 0 Ludlow Colts Res 2
Ledbury Town Res P Leominster Town P
Tenbury Town P Hereford City P
Wellington Colts 2 Ross Juniors 3 (Paul Wooding x2, Florin Crainic)
Tenbury United P Hinton Res P
Division 2
Bromyard Downs 1 Ewyas Harold Res 4
Credenhill Harriers 1 Burghill Rangers 3
Dorstone 2 Bartestree Res 6
Hereford Pegasus Colts 5 (Jordan Williamson x3, Harvey Evans, Aidan Lock) Civil Service Res 3
Kington Town Res 4 (Tallon Burton, Callum Davies, Jamie Layton-Morris, John Hawkes) Woofferton 0
MID-WEST COUNTIES FEMALE LEAGUE
Areley Kings Ladies 2 Hereford FC Women 3 (Lauren Brown x2, Courtney Forrest-Blake)
Hereford Lads Club Ladies 9 (Sarah Bishop x3, Amy Bradley, Roxana Dinescu, Casey Ellis, Emily Morgan, Molly Powis, Amy Reynolds) Meadow Park Women 1
HFA WOMEN’S DEVELOPMENT LEAGUE
Hereford Womens Development 1 Penybont United 1
JUNIOR FOOTBALL
Hereford Academy under-13 1 (Ollie Ricketts) Bristol Inner City 1
Hereford Academy under-13 3 (Callum Lynch, Lucas Hipwell, Ted Frith) Shifnal Town 0
Bristol Inner City 4 Hereford Academy under-14 (Harrison Bentley x2)
Hereford Academy under-15 2 (Sam Barber, Callum Gwillam) Bristol Inner City 4
Pegasus under-14 1 Tenbury 6
Pegasus Colts under-14 9 Westfields 0
Pegasus under-13 7 Lads Club 3
Bartestree 1 Pegasus Devils under-13 3
Pegasus under-12 3 Ross 1
Toros 3 Pegasus Colts under-12 1
RUGBY
RFU LEAGUE
National 2 North
Luctonians 29 Preston Grasshoppers 3
Midlands 1 West
Lichfield 22 Hereford 14
SOUTH WEST DIVISION
Gloucester Premier
Widden Old Boys 14 Ross-on-Wye 39
NETBALL
WEST MIDLANDS UNDER-18 NETBALL LEAGUE (BLUE)
Westside 61 Tibberton 39
HEREFORDSHIRE NETBALL LEAGUE
Tornadoes 25 Hotshots 28
Lionesses 23 Sapphires 44
Rubies 50 Gazelles 8
Tigers 40 Eagles 48
Jailbirds 20 Beaumonts 69
Geckos 40 Starbursts 36
Vixens 46 Like Radio 37
Eager Beavers 40 Westons 53
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here